WYMIANA OPON I KÓŁ

Zima, śnieg, oblodzona nawierzchnia, zła widoczność. Hamując w takich warunkach na letnich oponach przy szybkości 100 km/ godz. według niemieckiego ADAC przedłużasz drogę o minimum 16 metrów. Regularna wymiana opon oraz dbałość o nie w martwym sezonie, znacznie poprawi Twoje bezpieczeństwo.

Według danych Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, 92 proc. kierowców twierdzi, iż zmienia opony w zależności od pory roku. Kiedy to robić? Jak ocenić stan ogumienia? Odpowiedzi na te pytania powinien znać każdy kierowca.

Jak ocenić stan opony w samochodzie?

Co prawda ogumienie wymienia się w związku ze zmianą pór roku, ale stan opon powinien być weryfikowany regularnie i niezależnie od pogody za oknem. Zdarza się bowiem, iż wymiana jest niezbędna nie ze względu na aurę, a zużycie.

Najważniejszym kryterium jest głębokość bieżnika. Według kodeksu ruchu drogowego, dla samochodów osobowych to minimalnie 1,6 mm. Jest to jednak wartość, której – według opinii ekspertów – nie powinno się stosować. Dotyczy to szczególnie opon zimowych.

Nowe bieżniki mają grubość 8 mm. Można więc przyjąć, iż zmniejszenie go do 1,6 całkowicie zmienia możliwości opony i jej właściwości. Dlatego warto przyjąć 3 mm za poziom, przy którym należy pomyśleć o nowych oponach. Bardzo istotny jest też wiek opony. Nie powinna być użytkowana dłużej niż 8 lat od daty produkcji – nawet wtedy, gdy bieżnik jest w dobrym stanie i nie przekracza ograniczeń. Guma opony z każdym sezonem twardnieje i traci swoją elastyczność. W efekcie, staje się mniej przyczepna do nawierzchni – szczególnie wilgotnej. Wiek opony łatwo można sprawdzić na zewnętrznym boku, gdzie znajdują się cztery cyfry. Dwie pierwsze, to tydzień produkcji. Dwie kolejne – rok wytworzenia opony. W ten sposób można łatwo sprawdzić, kiedy dokładnie opuściła ona linię produkcyjną.

Prócz bieżnika i wieku, koniecznie trzeba sprawdzać także ogólny kształt opony. Jakiekolwiek wybrzuszenia, nieregularność lub śladowe pęknięcia to już sygnał, by ogumienie zmienić lub przynajmniej sprawdzić jego stan w profesjonalnym zakładzie wulkanizacyjnym.

Kiedy wymienić opony?

O ile ich stan nie wskazuje na potrzebę natychmiastowej wymiany, przyjmuje się cykl jesień-wiosna. Październikowo-listopadowa słota i wilgotność wpływają na stan dróg – na mokrych, zmrożonych po nocy lub zaśnieżonych trasach, opona letnia będzie pracowała znacznie gorzej od zimowej. Z kolei późną wiosną, kierowca jadący na oponach zimowych może mieć wrażenie przyklejenia auta do nawierzchni – nadmiernego, uciążliwego i utrudniającego jazdę.

Nie należy jednak decyzji o wymianie opony ograniczać jedynie do kalendarza. Październik może być albo zaskakująco ciepły, albo mroźny, z ujemnymi nocnymi temperaturami. Równie trudno określić czas zmiany opon zimowych na letnie. Lepszym rozwiązaniem będzie stosowanie kryterium temperatury. Zimowe ogumienie należy zastąpić letnim jeśli średnia temperatura dobowa przekracza przez kilka kolejnych dni 7 stopni Celsjusza.

Jak wygląda wymiana opon?

Podczas wymiany dochodzi do demontażu kompletnych kół, a później, przy użyciu montażownicy, opony zdejmuje się z felg. Na nie, po oczyszczeniu rantów, nakłada się pastę montażową i zakłada opony. Te, są pompowane powietrzem lub azotem – drugie z tych rozwiązań pozwala zmniejszyć wahania ciśnienia powstałe przy zmianach temperatury. Mechanicy zajmą się również wyważeniem i sprawdzeniem stanu wentyli. Wstępne dokręcanie kół odbywa się kluczem pneumatycznym lub elektrycznym. Następnie śruby kół powinny być dokręcone kluczem dynamometrycznym. To zabezpieczy je przed odkręceniem. Na oponach kierunkowych napis „rotation” powinien być zgodny ze strzałką wskazującą kierunek, w którym się będzie toczyć. Z kolei na oponach asymetrycznych, należy zwrócić uwagę na napis „outside”.Ten, po zamontowaniu opony, powinien znajdować się na zewnątrz – w przeciwieństwie do boku oznaczonego „inside”.

Wyjazd z warsztatu to okazja do tego, by zweryfikować ciśnienie. Jego odpowiedni poziom, to nie tylko bezpieczeństwo, ale też ekonomika eksploatacji. Prawidłowe ciśnienie opon przekłada się na długość użytkowania opon – nawet o kilka tysięcy kilometrów.

Zbyt niskie ciśnienie doprowadzi do zapadania bieżnika i nazbyt dużego zużycia brzegów opony, a także wzrost zużycia paliwa. Z kolei za wysokie, również niekorzystnie wpłynie na auto: nadmiernie napnie bieżnik, który będzie dotykał nawierzchni tylko swoim środkiem. W tym miejscu następować będzie znacznie większe zużycie niż w innych fragmentach, co źle wpłynie na parametry jazdy. Odpowiednie ciśnienie można sprawdzić na tabliczce lub naklejce ulokowanej zwykle przy zamku drzwi kierowcy czy po wewnętrznej stronie klapy wlewu paliwa.

Opony zimowe a letnie

Różnią się składem mieszanki. Opony zimowe to przede wszystkim zwiększona zawartość kauczuku – również syntetycznego – oraz krzemionka. Dzięki temu połączeniu są one elastyczne nawet przy niskich temperaturach. Natomiast w wysokich się zmieniają, stając się zbyt miękkie i łatwiej poddając się zużyciu.

Opony letnie i zimowe różnią się też bieżnikiem. Te, przeznaczone do jazdy w chłodzie i na śniegu mają tzw. lamelki. To nacięcia, zapewniające odpowiednią przyczepność. Jest ich nie tylko więcej niż w letnich oponach – cechuje je również większa głębokość. Zimą wpływa to na pewność jazdy, ale latem spowoduje, iż samochód będzie mniej stabilny przy szybkiej jeździe. Kierowca odczuje też gorsze hamowanie – szczególnie na suchym, rozgrzanym asfalcie.

Opona zimowa ma bieżnik podzielony na duże sektory. Znajdujące się między nimi przerwy, odprowadzą wodę przy mokrej nawierzchni. Natomiast przy wjeździe na śnieg, zakleją się nim, poprawiając skuteczność hamowania.

Wymiana opon to usługa sezonowa. Nie czekaj do ostatniej chwili, gdy spadnie śnieg lub temperatury przekroczą 25 stopni Celsjusza wiosną – opona letnia na śniegu ma znikomą przyczepność, zaś opona zimowa latem, przy wysokich temperaturach dodatnich zużywa się aż pięć razy szybciej. Wymiana opon to pozornie banalna czynność, ale tylko pozornie, potrzebna jest duża precyzja przy wyważaniu kół czy odpowiedni sprzęt do wymiany opon typu Runflat bądź opon nisko profilowych.

 

Przechowywanie opon po wymianie

Ważne jest też odpowienie przechowywanie opon, więcej na ten temat można znaleźć tutaj -> Przechowalnia opon

 

Wymiana opon oraz kół

^

Wymiana opon zimowych i letnich

^

Wymiana opon typu runflat

^

Wymiana opon niskoprofilowych

^

Wymiana kół

^

Wyważanie kół

^

Wymiana wentyli

^

Przechowalnia opon i kół

^

Dobór odpowiednich opon i felg

Call Now Button