CZYSZCZENIE UKŁADU PALIWOWEGO

Układ paliwowy składa się z wielu precyzyjnych podzespołów, takich jak pompa wtryskowa czy wtryskiwacze. Z upływem lat prawdopodobne jest, że w układzie pojawią się zanieczyszczenia, które mogą doprowadzić do poważnych usterek. Pożądanym rozwiązaniem jest więc okresowe czyszczenie układu paliwowego. Czynność tę można wykonać za pomocą specjalnego urządzenia do płukania systemów paliwowych, można także okresowo stosować dodatki do paliw, które pomagają wypierać wodę z układu paliwowego. Bardzo częstą przyczyną czyszczenia układu jest ludzki błąd podczas tankowania, gdy do diesla zalejemy benzyny bezołowiowej lub odwrotnie. W takim przypadku niezwłocznie powinniśmy udać się do najbliższego warsztatu i oczyścić układ paliwowy, póki nieodpowiednie paliwo jeszcze nie dostało się do wtryskiwaczy czy pompy. W tym przypadku liczy się czas i odległość do najbliższego warsztatu.

Przyczyny awarii

W wyniku stosowania paliwa o niskiej jakości oraz korodowania wewnętrznych powierzchni ścian zbiornika i przedostawania się korozji do paliwa, układ paliwowy może z czasem ulec zabrudzeniu. Zgromadzone w nim osady mogą powodować awarie pompy, zatykanie się filtra oraz uszkodzenia wtryskiwaczy paliwa.

Przeczyszczenie układu paliwowego

W przypadku zatankowania niewłaściwego, bądź niskiej jakości paliwa lub w przypadku wykrycia znacznego zanieczyszczenia układu paliwowego koniecznego jest jego przeczyszczenie. Procedura taka polega na odłączeniu przewodów i przepłukaniu ich oraz zbiornika, właściwym paliwem bądź specjalnym środkiem czyszczącym. Podobną czynność podejmuje się wobec wtryskiwaczy i listwy wtryskowej.

Płukanie systemu paliwowego

Możliwe jest także zastosowanie urządzenia do płukania systemu paliwowego, które ułatwia czynność i automatyzuje wiele procesów. Urządzenie takie podłącza się do instalacji paliwowej. Maszyna napełnia układ paliwowy specjalną płukanką, a następnie która krąży w układzie. Następnie płukanka jest odsysana. Pozostaje wtedy do wykonania napełnienie układu paliwem, ewentualne jego odpowietrzenie oraz uruchomienie jednostki napędowej.

Eksploatacja

Warto w trakcie eksploatacji samochodu zadbać o układ paliwowy stosując odpowiednie dla rodzaju silnika dodatki do paliwa wlewane do baku podczas tankowania. Dodatki takie pomagają wypierać z układu paliwowego wodę będącą przyczyną korozji.

Procedura czyszczenia

^

Odłącznie zbiornika paliwa od systemu paliwowego

^

Płukanie zbiornika paliwa

^

Podłączenie do układu paliwowego urządzenia do płukania

^

Płukanie układu odpowiednim preparatem

^

Odsysanie z układu płukanki

^

Powtórny montaż całego układu paliwowego

^

Odpowietrzenie układu

Call Now Button